Lydekos

Lydekos paplitusios labai plačiai: nuo Airijos iki Kolymos, Kaspijos, Aralo, Šiaurės, Baltijos, Juodosios ir Azovo jūrų baseinų gėluosiuose vandenyse. Negyvena Pirėnų pusiasalyje, Islandijoje, Kryme, Italijos pietuose, tačiau jų yra Šiaurės Amerikoje. Amūro baseine ir Sachaline gyvena Amūro lydeka, o Šiaurės Amerikos rytinės dalies vandenyse gyvena kitos lydekų rūšys: maskinongas, juodoji lydeka  ir raudonpelekė lydeka.

Lydekos subręsta būdamos 3-4, rečiau 2 m. amžiaus. Viena patelė išneršia nuo 5 iki 200 tūkst., o ypač didelės – net 0,5 mln. ikrelių. Neršia anksti pavasarį, kovo, balandžio arba gegužės mėn., kai vanduo sušyla iki +4-9° C, ant povandeninių augalų. Ikreliai dideli, 2,5-3 mm skersmens, jie vystosi maždaug dvi savaites (apie 120 laipsniadienių). Optimali ikrelių vystymosi temperatūra +8-12° C. Ikreliai dažnai žūva vandens temperatūrai staiga nukritus ar pakilus keturiais-šešiais laipsniais. Inkubacijos metu deguonies vandenyje neturi būti mažiau kaip 3,5 mg/l. Ką tik išsiritusios lervutės būna 6,5-7,5 mm ilgio. Pradžioje minta zooplanktonu, bet paaugusios iki 1,5-2 cm jau minta kitų žuvų mailiumi, pasitaiko kanibalizmo atvejų.

Jaunikliai auga labai sparčiai ir jau rudenį būna 25-35 g, o auginant tvenkiniuose – net 600 g ir daugiau svorio. Antraisiais gyvenimo metais užauga iki 200-300 g, trečiaisiais – 600-700 g, ketvirtaisiais -iki kilogramo ir daugiau. Augimo tempai, priklausomai nuo biotopo ir mitybos sąlygų, labai skiriasi.

Lietuvoje lydekos dažnos žuvys, daug jų sužvejoja ir verslininkai, ir žvejai mėgėjai. Anksčiau metiniai versliniai laimikiai siekė 80-90t. Pastaraisiais metais lydekų sugavimas sumažėjo. 1996 m. Kuršių mariose jų buvo sugauta 9,1 t, o vidaus vandenyse – 10 t. Labai daug sugauna žvejai mėgėjai, ypač žiemą su gyva žuvele. Lydekos veisiamos dirbtinai, surenkant jų ikrus ir inkubuojant specialiuose induose. Geriausi rezultatai gaunami ežerus įžuvinant lydekaitėmis, iki rudens paaugintomis tvenkiniuose. 1996 m. iš viso buvo išleista 56,6 mln. lervučių ir 157,2 tūkst. įvairiamečių lydekaičių, 1997 m. -69,4 mln. lervučių ir 183,6 tūkst. šiųmetukų.

Tiek verslininkams, tiek žvejams mėgėjams vidaus vandenyse leidžiama žvejoti ne mažesnes kaip 40 cm ilgio lydekas, Kuršių mariose – ne mažesnes kaip 50 cm. Nuo vasario 15 d. iki balandžio 20 d. šias žuvis gaudyti draudžiama. Šiuo laikotarpiu žvejams mėgėjams draudžiama žvejoti naudojant masalui žuvelę.

 

Žvejyba nuo SUP board’o:

SUP-zvejyba

Kaip Jums toks žvejys? Nuo tokios irklentės panašu, kad galima pačiam greitai “masalu” patapti :-)

Lietuvoje irgi jau galima nusipirkti SUP’ą (irklentę) tik kaži kiek laiko taip meškerioti norėsis…